In this section

      Calendar at a glance

      November

      Monday

      6

      Sports day practice

      Tuesday

      7

      Sports day practice

      Wednesday

      8

      Sports day practice

      Thursday

      9

      Sports day practice

      Friday

      10

      Sports day practice

      Monday

      13

      Sports day practice

      Tuesday

      14

      Sports day practice

      Wednesday

      15

      Sports day practice

      Thursday

      16

      Unit Celebration - Playgroup/ Pre-school

      Friday

      17

      Unit Celebration - KG / Reception

      Monday

      20

      Sports day practice

      Tuesday

      21

      Sports day practice

      Wednesday

      22

      Sports day practice

      Thursday

      23

      Sports day practice

      Friday

      24

      Sports day practice

      Saturday

      25

      Sports day - Primary Campus

      Thursday

      30

      School closes for children

      Thursday

      2

      U9 Boys & Girls Soccer Tournament - Nairobi Academy (A) (8.00am)

      Friday

      3

      U9 & U11 Girls Rounders Tournament-MSB,
      U7 Mixed Soccer Tournament - Rusinga (8.00am)

      Saturday

      4

      Library Day-Year 2,
      PIPSSA Inter-School Gala - Makini School (7.45am), U11 Boys & Girls Soccer Tournament - St. Christopher
      (8.00am)

      Tuesday

      7

      U11 Cricket & Rounders - Nairobi Academy (H) (1.30pm)),
      KAIIS Fixtures meeting-NIS (8.30am)

      Wednesday

      8

      PIPSSA Stroke Gala - Aga Khan Academy (9.30am)

      Thursday

      9

      Inter House Debate,
      U9 Cricket & Rounders (12.30pm)-Nairobi Academy (A)

      Friday

      10

      OAN Cricket Tournament- Gymkhana (8.00am),
      U11 Rounders Tournament-Nairobi Academy (8.00am)

      Saturday

      11

      Year 3 Class presentation (7.00pm),
      KAIIS U9, U11 & U13 Athletics Championshp-BGE (8.00am),
      NASA Sprints & RelaysSt Austin's Academy (7.45am)

      Tuesday

      14

      U11 Soccer & Rounders-Braeburn Imani, NIS (H)(1.30am)

      Wednesday

      15

      Yr 6 & Under Boys & Girls Soccer tournament (8.00am)

      Thursday

      16

      KAIIS U9 Cricket & Rounders Tournament-BGE (8.00am)

      Monday

      20

      Yr 3 & Yr 4 Table Tennis Inter-house competition (3.30pm-4.30pm)

      Tuesday

      21

      Yr 5 & Yr 6 Inter-class competition (2.00pm-3.30pm)

      Wednesday

      22

      Yr 5 & Yr 6 Table Tennis Inter-house competition (3.30pm4.30pm)

      Thursday

      23

      Yr 3 & Yr 4 Inter-class competition (2.00pm-3.30pm)

      Saturday

      25

      Sports Day-Nursery

      Wednesday

      29

      Term-End Examination

      Thursday

      30

      Term-End Examination

      Wednesday

      1

      Inter House Rounders (Ks3)

      Thursday

      2

      Inter House Rounders (Ks4)

      Friday

      3

      Annual Cross Country KS3/4
      U19 Boys cricket vs BGE (A)

      Saturday

      4

      KIT 1 Yr. 9/10 & Parents Forum

      Monday

      6

      U19 Boys Cricket vs Hillcrest (A)
      U19 Boys Football vs Hillcrest (A)
      U19 Girls Rounders vs Hillcrest (A)

      Friday

      10

      Interhouse Junior Debate
      Annual Sports Day KS5
      Swimming-ISK Invitational Gala

      Saturday

      11

      Swimming-ISK Invitational Gala

      Monday

      13

      Exams Begin Yr. 11,12,13

      Wednesday

      15

      Exams begin Yr. 7 to 10

      Friday

      24

      Exams End

      Monday

      27

      End of Term Activities

      Tuesday

      28

      End of Term Activities

      Wednesday

      29

      Sports program
      KS3/4 Talent Show

      Thursday

      30

      KS5 Talent Show Rehearsals
      Yr. 7 to 10 reports

      Wednesday

      1

      (JS) Year 4 KIT Meeting 1:25pm – 4:30pm
      (SS) OAMUN – Day 1
      (SS) Senior School - Improvising The Waste Competition 2:25pm – 3:25pm

      Thursday

      2

      (JS) Year 5 and Year 6 KIT Meeting 1:25pm – 4:30pm
      (SS) OAMUN – Day 2
      (SS) U13 Girls Rounders Aga Khan Academy Vs OAM @ OAM 2:30pm – 3:30pm
      (SS) U13 Boys Cricket Aga Khan Academy Vs OAM @ OAM 2:30pm – 3:30pm

      Friday

      3

      (KG) KG 2N Assembly 8:10am
      (JS) Year 1, 2 and 3 KIT Meeting 1:25pm – 4:30pm
      (JS & SS) Cricket/Rounders Team Friendlies - Nairobi
      (SS) OAMUN – Day 3
      (SS) Year 11 Assembly – World Kindness Day 2:25pm – 3:25pm

      Saturday

      4

      (JS) Media and Communication Club a visit to an FM Station.
      (JS) CASA Open Junior Swimming Championship @ Aga Khan Academy
      (JS) U11 Cricket Tournament @ Aga Khan Academy 2:30pm – 3:30pm
      (SS) OAMUN – Day 4
      (JS & SS) Braeburn Tae-Kwon-Do Championship @ Braeburn Garden Estate (Inside Arena) Nairobi.

      Sunday

      5

      (JS) CASA Open Junior Swimming Championship @ Aga Khan Academy 2:30pm – 3:30pm
      (JS & SS) Braeburn Tae-Kwon-Do Championship @ Braeburn Garden Estate (Inside Arena) Nairobi.

      Monday

      6

      (JS) Year 1N Assembly – using kind words 1:25pm – 2:25pm

      Tuesday

      7

      (SS) U16 Girls Rounders GGA Vs OAM @ OAM 2:30pm – 3:30pm
      (JS) U11 Boys Cricket MSB Vs OAM @ OAM 2:30pm – 3:30pm

      Wednesday

      8

      (JS) Junior Bake Sale 10:00am – 10:20am
      (SS) Inter-house Cheering Squad, house song, logo & Motto Competition 2:25pm – 3:25pm

      Friday

      10

      (KG) KG 1N Assembly 8:10am
      (SS) Inter-house Senior School Swimming Gala 8:10am – 12:30pm
      (JS & SS) U15 Badminton – Friendly @ OAM 2:00pm – 4:30pm

      Monday

      13

      (JS) Year 4N Assembly – Giving and receiving complements. 1:25pm – 2:25pm
      (SS) Year 11, 12 and 13 Pre-Mock starts

      Tuesday

      14

      (KG) Tae-Kwon-Do Grading for KG Pupils 2:10pm – 3:20pm
      (JS) U11 Boys Cricket Swaminarayan Vs OAM @ Swaminarayan

      Wednesday

      15

      (SS) Sports Quiz – Do you know? Sports

      Friday

      17

      (KG) KG Sports Day 8:30am – 10:30am
      (SS) Year 8 Humanities Trip to North Coast
      (SS) Year 7 - Universal Children’s Day 2:25pm – 3:25pm

      Saturday

      18

      (SS) Year 8 Humanities Trip North Coast
      (JS) Inter School Junior Athletics @ Aga Khan Academy
      (SS) Inter School Swimming Gala Friendly @ Swaminarayan

      Monday

      20

      (JS) Year 1S Assembly – Universal children’s day 1:25pm – 2:25pm

      Tuesday

      21

      (KG) PG Exit Point ‘This is Me! Me and My world’ @ OAM 8:00am – 10:00am

      Wednesday

      22

      (SS) Inter-house Board Decoration/Collage Making

      Thursday

      23

      (KG) KG 1 Exit Point ‘This is Me! Me and My world’ Trip to Lunar Park 8:30am – 11:30am
      (SS) Year 11, 12 and 13 Pre-Mock Exams Ends

      Friday

      24

      (KG) Reception Exit Point ‘This is Me! Me and My world’ Trip to Pride Inn 8:15am – 12:00pm
      (KG) KG 2 Exit Point ‘This is Me! Me and My world’ Trip to Kidzone at City Mall 8:30am – 11:30am
      School Play
      (SS) Assembly The Whole School Thanksgiving Day
      2:25pm – 3:25pm

      Monday

      27

      (JS) Year 4S Assembly – Have a positive attitude 1:25pm – 2:25pm

      Tuesday

      28

      (JS) Year 6 Exit Point
      (SS) Year 7 Exit Point ‘Celebration’.
      PE Meeting @ Light Academy Mombasa 8:00am – 4:00pm

      Wednesday

      29

      (JS) Year 1 Exit Point
      (SS) Senior School Activities (Specifics later)
      (SS) Year 8 Exit Point ‘Tradition’.

      Thursday

      30

      (JS) Year 3 Exit Point
      (JS) Year 4 Exit Point

      Copyright © Oshwal Academy 2017. All Rights Reserved

      Terms of use | Privacy Policy | Site Map